Domácnost

Osvětlení

„Budiž světlo.“ Pokud chcete, aby toto zvolání zaznělo i vaším domovem, poohlédněte se po nějakém kvalitním osvětlení, abyste o chvíli později nemuseli říct „Budiž tma.“. Osvětlení v domácnosti to není jenom nutnost a něco, díky čemu vidíte i dlouho do noci, aniž byste si museli kazit oči pod svíčkou, ale také estetická záležitost. Už pravěký člověk v jeskyni zjistil, že tma je na houby a člověk moderní mu to potvrdil.

V dnešní moderní době není nutné chodit spát se slepicemi, jako to dělaly naše prababičky, dnes můžeme vesele pracovat až do pozdních nočních hodin. Pokud vám ale světlo z notebooku nestačí jako zdroj světla, tak kromě lustrů a bodovek, můžete mít v místnosti jako zdroj osvětlení například lampy nebo různé světelné dekorace. Při výběru osvětlení hraje roli také jeho umístění, neboť ne všechno svícení musí být nutně umístěno na stropě, ačkoliv je to místo nejvýhodnější díky celkovému rozptýlení světla. Osvětlení může být tedy nejen stropního charakteru, ale také třeba nástěnného.

Světlo ve vašem domově

Svítidla do domácnosti jsou v podstatě dvakrát dvojího druhu.

Jedno dělení je podle umístění, neboť mohou být přidělány na strop, ale i na stěnu.

Druhé dělení je potom na klasické lustry a na bodovky nebo jiná menší svítidla.

Typ je vhodný volit podle místnosti, neboť rozložitější lustr najde lepší uplatnění v obývacím pokoji nebo kuchyni, spíše než v malé chodbě. Na tu by teoreticky mohla stačit i vysoká lampa. I lampy jsou dvojího druhu, neboť světlo vydávají jak vysoké stojací lampy, tak menší lampičky, které najdete nejčastěji u postele. Výčet druhů osvětlení ale ani zde nekončí. Dalším zdrojem světla ve vašem domově mohou být různé světelné dekorace, které podtrhnou celkovou image vaší domácnosti.

Na Vánoce jsou to typicky různá barevná světýlka do oken, během celého roku, ale uživíte i osvětlení v podobě kouliček, hvězdiček a dalších.