Domácnost

Ložní povlečení

Povlečení neboli jinak ložní prádlo tvoří pouzdro na peřinu a polštář. Ačkoliv povlékání od svých dětských let většina z nás nemusí, protože si ho užila dost na různých táborech a školách v přírodě, hraje ložní prádlo důležitou roli. Především je jeho přítomnost nutná z hygienických důvodů, protože kryje přikrývku, pod kterou denně spíme, a ta se tolik nezanáší špínou a nevsakuje se do ní náš pot ani částečky odumřelé kůže, které by navíc mohly lákat roztoče.

Více

Povlečení se vypere snáze než peřina nebo celý polštář. Dalším aspektem je větší teplo, které povlečení jako obal na peřině lépe udržuje. A v neposlední řadě je tu i estetický vzhled ložního povlečení, které může snadno dokreslit celkovou atmosféru vaší ložnice. Kromě barvy a ceny je u ložního povlečení důležitá délka a šířka, která není jednotně daná, a také styl zapínání. S ohledem na roční období byste měli hledět i na materiál, ze kterého je ložní povlečení vyrobené.

Délka a šířka

I když se může na první pohled zdát, že šířka a délka povlečení je jednotná, není tomu tak.

  1. Většina je sice určena na klasicky velkou peřinu pro jednoho člověka a má tedy rozměry 140 cm na šířku a 200 cm na délku. Pod takovou peřinu se vejde každý průměrný člověk.
  2. Druhou variantou jsou peřiny pro dva lidi, které ale mají na šířku 220 centimetrů a na délku 200 centimetrů. Hodí se především pro manželské postele, které spolehlivě celé pokryjí. Ačkoliv se pod nimi pohodlně spí v páru, poté, co si lehnete každý na svou stranu, můžete zjistit, že mezi vámi vznikla mezera, kudy pod peřinu táhne. To je nevýhoda tohoto stylu peřinu, proto její pořízení předem zvažte.
  3. Kromě těchto dvou „klasických provedení“ ale ještě existujte třetí, které je vhodné pro vysoké lidi, pro které je obyčejná peřina krátká. Pokud tedy disponují peřinou o délce 220 centimetrů s klasickou šířkou 140 centimetrů, mohou si pořídit stejně takové povlečení.

Styl ložního povlečení

Ložní povlečení může podtrhnout váš životní styl a celkovou image vaší ložnice. Ovšem barva povlečení by se měla vždy vybírat s ohledem na to, v jaké se vám bude dobře spát. Zatímco někomu nevadí divoké vzory na povlečení, pro citlivější povahy to může představovat problém.

Určitě tedy nevybírejte ložní prádlo jenom podle toho, jak se vám zrovna hodí do ložnice, ale podle svého citu a vnímavosti. K dostání jsou všemožné variace a kombinace, přičemž velmi oblíbené jsou dvoustranné peřiny, které mají z každé strany jiný motiv, ačkoliv si bývá do jisté míry podobný. Například jsou z jedné strany vzory a ze druhé jenom jedna barva daných motivů.

Spolehlivě budou na vás klidně působit teplejší barvy, jako je meruňková, světle hnědá nebo krémová. Modré nebo zelené či fialové motivy jsou velmi výrazné a pro někoho mohou představovat problém. Kromě barvy je styl povlečení dán také jeho zapínáním. Zatímco některé modely ložního prádla zapnete snadno na zip, jiné mají ještě klasické zapínání na knoflíky.

hotelech se potom můžete setkat jenom s jakýmsi ohybem neboli kapsou, kam se povlečení bez zapínání zastrkává, aby potom zase šlo snadno sundat.

Materiál

Protože pod peřinou spíme jenom v pyžamu nebo noční košili, vyrábí se povlečení z přírodních materiálů, nejčastěji z bavlny. Dalšími látkami jsou potom len nebo hedvábí. Výhodou takovýchto materiálů je, že jsou příjemné na dotek, v noci odvádějí pot a obecně se v nich dobře spí. Na druhou stranu je ale nutné je žehlit a více o ně pečovat, aby dobře vypadaly.

Povinnost žehlit dlouhé plachty povlečení odpadá v případě, že si pořídíte povlečení krepové. To už není tolik jemné a po vyprání může prvních pár nocí trochu škrábat, než se zaběhne a změkne. Jelikož má ale mačkaný vzhled, není na něm vidět každý záhyb a mnohem snáz se udržuje. Povlečení se vyrábí i ze speciálních materiálů, které jsou vhodné pro lidi s alergií na prachové roztoče, které dokážou zabránit hromadění roztočů a dalších alergenů v peřinách, takže i alergici mohou dobře spát.

Povlečení na zimu

Během zimy nebo jednoduše chladnějších dní jistě oceníte i příjemně teplou a vyhřátou postel. S jejím zateplením vám pomohou flanelová povlečení, která spolehlivě zahřejí i ty největší zmrzlíky. Nejkvalitnější flanelová povlečení se vyrábějí z bavlněného flanelu, který se česáním upravuje po jedné nebo obou stranách, aby vznikla tkanina. Flanelové povlečení je výraznější teplejší, než klasické povlečení, proto je doporučované pouze na chladnější část roku.

Neboť nejlépe se spí v chladnější místnosti, ale v zimě ani peřina potom nejde tolik vyhřát, přičemž takového problému vás spolehlivě zbaví právě flanelové povlečení. Flanel se v dnešní době vytváří nejen z bavlny, ale také vlny nebo dokonce z mikrovláken. Všechny tyto druhy flanelu mají ale vcelku podobné hřejivé vlastnosti.

Přehozy na postele

K ložnímu povlečení lze vybrat ještě přehoz na postel, který je vhodný především v případě, že se vaše postel nachází na frekventovanějším místě nebo jednoduše nechcete, aby se vám povlečení zašpinilo. Přehozy na postele jsou k dostání v různých velikostech, které je nutné zohlednit podle šířky vaší postele, neboť jinou velikost budete potřebovat na manželskou postel a jinou na jednolůžko. Přehozy na postele lze aplikovat na celou postel, takže z ní povlečení nebude vůbec vidět, nebo tak, aby působilo jenom opravdu jako „přehoz“ a povlečení tak bylo vidět. V případě druhé varianty myslete na harmonické variace, které budou ladit k celkovému vzhledu vašeho pokoje.

preloader
Povlečení Marc O’P...
2 919 Kč
3 749 Kč