Domácnost

Lampy

Lampy, lampičky a lampiony – nedávají sice tolik světla jako klasické lustry nebo svítilny, ale přesto jsou důležitou součástí interiéru, které společně udávají styl a podobu.

Více

Lampy neosvětlí celý prostor, proto rozhodně nemohou fungovat samostatně namísto lustru, ale právě v jejich tlumeném a neplném světle se skrývá potenciál, který lze využít pro mnoho činností.

Například úplně nepotřebujete vidět na film, zatímco ve tmě obrazovka nepříjemně září, při světle lampy se dívá tak akorát. Úplné světlo není nutné i na další věci, jako je povídání, hraní na mobilu, v některých případech menší lampa postačí i na čtení, psaní nebo třeba pletení či stavění puzzlí, kdy se jednotlivé kostičky alespoň tolik nelesknou.

Lampa zahání tmu a dává pocit bezpečí, ale přitom neoslňuje, takže je dobrým společníkem především u postele, kdy jeden z partnerů už chce spát, ale druhý si chce ještě chvíli číst nebo se dívat na televizi.

Zažeňte tmu, uvítejte romantickou atmosféru

Lampy a lampičky právě pro své specifické světlo, které vydávají, jsou schopné uzpůsobit náladu a celkovou atmosféru v pokoji, který ozařují. Na větší místnosti, jako je obývací pokoj, kuchyně nebo třeba knihovna, jsou lepší vysoké samostatně stojící lampy.

V případě, že očekáváte, že si v daných pokojích u těchto lamp budete číst nebo potřebovat zkrátka trochu více světla, než jenom tlumené šero, vybírejte lampy, které mají jednu pevnou žárovku nahoře a jednu, kterou lze natočit požadovaným směrem.

Pokud ale chcete jenom menší lampičku, která nebude tolik zářit, ale přitom nechcete úplnou tmu, která by tu byla bez ní, postačí vám menší stojací lampičky. Ty se vejdou snadno i na nábytek popřípadě noční stolek.

Ty mohou vypadat jako jakási „houbička“, přičemž ty nejdou nijak uzpůsobit a vyzařují pouze takovou intenzitu světla, kterou jim povoluje klobouček. Jinou formou jsou lampy s ohebným krkem, které si můžete natočit, jak potřebujete.

Takové jsou vhodné i například na dětský stůl, kde si budou psát úkoly do školy.