Domácnost

Kuchyňské doplňky

Je to praktické? Nebo je to na ozdobu? U kuchyňských věcí si nikdy nemůžete být ničím jistí, protože zatímco jeden hrníček slouží pro odměřování hrníčkové kuchařky, jiný posluhuje místo menší vázičky.

Podobně tak také misky – skvěle se hodí pro míchání salátu nebo jako forma pro těsto, ale někdy poslouží jenom jako dekorace na ukládání ovoce. Kuchyňské doplňky jsou zkrátka nevyzpytatelné a je jenom na vás, jakou podobu jim dáte. Hrníčky, misky, nože, talíře, pánve, dózy, hrnce,… Pro někoho to může znít jako výčet základního vybavení kuchyně, pro někoho jako příležitosti, pro projevení potenciálu, obzvlášť v případě, že doma ve skříňce máte pět struhadel, deset vařeček nebo čtyři formy na dort o stejném průměru.

Z takových se snadno mohou stát držadla na šperky, dekorace do květináčů nebo dokonce samotné květináče. Výbava do kuchyně je sice důležitá, když nechcete jíst jenom mraženou pizzu, ale přitom z ní kromě vaření můžete vytřískat mnohem víc.

Hrníčky a hrnky

Plecháčky, hrnky a hrníčky jsou dobří přechovávači čaje, kávy i kakaa, ale také například sazeniček, tužek nebo drobností. V základní zásobě je potřeba jako kuchyňský doplněk mít alespoň menší hrníček třeba na preso nebo na rozmíchání jíšky, dále střední hrníček na kávu, čaj a další nápoje a nakonec velký škopek, který poslouží jako poslední záchrana v případě nemoci.

Aby pití vydrželo déle v takové teplotě, jakou chcete, vyplatí se vlastnit také termohrnek, který zahřeje v zimě a ochladí v létě. Nosí se snadněji než celá termoska, která zabírá zbytečně moc místa. Hrníčky a hrnky, které sloužily v první linii a nyní jsou jejich bitvy o vaše zdraví dobojovány, se mohou snadno stát vojáky v záloze nebo veterány na odpočinku. Buď mohou sloužit jako menší váza, na odkládání tužek, na schraňování drobností a drobáků. Slušet v kuchyni jim to tedy bude, i když jejich čas přímé služby se naplnil.

Misky a dózy

Skladování potravin je dnes mnohem jednodušší, praktičtější a stylovější. Dříve byly všechny díry v zemi na uchování potravin stejné, sýpky nebyly to pravé ořechové, ani keramické hrnky nezbránily někdy myším hostinám.

Dnešní dózy jsou moderní a estetické kuchyňské doplňky, které budou ladit do každé kuchyně. Mohou být plastové nebo skleněné, obecně vzato zkrátka průhledné, aby na první pohled bylo jasné, co je jejich obsahem. I když ani průhledné dózy vám nezajistí, že si ráno nenasypete do kávy sůl místo cukru, můžete mít dobrý pocit alespoň z toho, že jste si sůl nasypali z hezké dózičky.

Ochrana proti vyvanutí chuti i barvy je zajištěna pevným zavíráním na šroubování nebo na zacvaknutí. Za kuchyňský doplněk platí také různé misky, opět z nejrozmanitějších materiálů. Misky mohou sloužit při práci nebo fungovat jako podavači ovoce či dalších jídel.

Nože, pánve, náčiní

Kuchyňským doplňkem je také nůž. Nutností je totiž nůž jeden, ale podívejte se do kuchyně a zjistíte, že jich tam máte přehršel. Tenhle nůž je totiž lepší na krájení zeleniny, tenhle umí skvěle loupat brambory, tímhle si krájíte chleba a oním zase porcujete maso. To už jsou kuchyňské doplňky, neboť všechny tyto činnosti při troše šikovnosti zvládne obstarat jeden ostrý nůž. Podobně je to také s dalším kuchyňským náčiním, jako jsou stěrky, vařečky, naběračky, vidlice, nůžky, tácy a podnosy apod., které vám mají pouze ulehčit práci.

I když prsty dokážou misku spolehlivě vyprázdnit taky, stěrkou je to přeci jen rychlejší a čistotnější. Dovybavit kuchyni byste si měli i pánvemi a hrnci, jež vám poslouží při vaření a smažení. Ovšem i jejich těla lze využít po jejich dosloužení na něco jiného – například z odrbaného dřevěného prkénka se může stát stylově natřená nástěnka a z naběračky nebo cedníku menší květináč. Kuchyňské doplňky mají prostě smysl v každém svém coulu.